רב-סמל-ראשון רפאל בן־עמי. בן מאיר ורחל. נולד בשנת תרצ״ו(1936) במרוקו. עלה לארץ בשנת 1950. למד בכפר הנוער אלוני יצחק ובשנת 1953 היה בגדנ״ע-ים וגויס לצה״ל לחיל הים והשתתף במערכת סיני. היה הימאי הישראלי הראשון שעלה על סיפון ״איברהים אל אוואל״ המצרית. בפברואר 1958 צוין לשבח על יזמה וקור רוח בכיבוי השריפה. מלפני מלחמת ששת-הימים שירת על אח״י אילת, אשר טובעה בסיורה מול חופי פורט סעיד בהתקפת טילי ים, הוכרז נעדר, ביום י״ח בתשרי תשכ״ח (21.10.1967).